Pusťte se do malby

0
252

Chystáte se malovat? Jak dosáhnout kýženého cíle bez rizika, že něco zkazíte? Stačí, když budete respektovat pokyny výrobců barev, důsledně prověříte stav stěn a uvědomíte si, že žádná barva nezakryje nedostatky podkladu.
.
Stav a soudržnost podkladu vždy rozhodnou o tom, zda stěny přijmou další vrstvu barvy, nebo ne. Začněte tedy malým testem – důkladně navlhčete stěnu na ploše jednoho čtverečního metru. Pokud se po půl hodině mezi vrstvami starého nátěru nevytvoří bubliny, nebudou se vrstvy odlučovat ani při malování.

V neznámém prostředí namočte i riziková místa, kde se dá předpokládat zamaskovaný sokl z latexu či olejové barvy. Chodba, schodiště, kuchyň a koupelna – všechny mohou skrývat nástrahy.

Podezřelý vrchní nátěr lze zkontrolovat ostrým nožem. Nařízněte ním do povrchu hustou mřížku. Pokud poslední nátěr intenzivně odpadává, s největší pravděpodobností novou vrstvu barvy neunese.

Praskliny a defekty musí pryč
Ani ta nejhustší barva neukryje praskliny či otlučené rohy okenních špalet. Nejlepším pomocníkem při jejich opravě je lehký šlehaný malířský tmel. Po vytvrzení ho na rozdíl od sádry lze bez námahy zabrousit a dokonale jej přetřít.

Vyhněte se opravným páskám a akrylovému tmelu, které zpod malby dříve či později začnou prosvítat. Praskliny, které se objevují na styku stropních panelů či v rozích sadajúcich staveb. opravit nelze. Na dlouhou dobu je však ukryje obklad, podhled nebo strukturovaná tapeta.

Abyste nemuseli uklízet
Malířské maskovací pásky, zakrývací fólie a fóliové pásy se samolepicím proužkem dokáží bez velkých výdajů připravit místnost na malování tak, abyste po jejich odstranění vyhnuli úklidu. Stačí pouze soustředit nábytek ve středu místnosti, poprikrývať ho a všechny spodní strany stěn oblepit fóliovými manžetami.

Maskovací pásky zamezí znečištění vypínačů, zárubní, okenních rámů a parapetních desek. Třeba je však podle pokynů výrobce po zaschnutí barvy odstranit včas, aby nezanechali na podkladu stopy lepidla.

Štětec, štětka nebo váleček?
Ať se rozhodnete pro kterýkoli z těchto nástrojů, s každým lze dosáhnout při malbě dobré výsledky. U všech však platí pravidlo, že cena určuje jejich kvalitu.

Váleček s malířským vědrem vybaveným mřížkou je praktický pomocník pro rychlou práci. S délkou vlákna roste jeho kapacita a schopnost nanášet barvu na méně rovný povrch. Na sádrokarton vybírejte nejjemnější, na strukturovanou omítku s dlouhým hrubším vláknem.

Plochý štětec by měl být hustý a vyroben výhradně z dlouhého přírodního vlasu se šířkou minimálně 12 centimetrů. Před prvním použitím ho třeba důkladně vyprat a opotřebovat procházením po brusném papíře. Tak ztratí volný vlas a zlepší se jeho vlastnosti. Vhodný je pro precizní malbu, avšak pro slabší kapacitu je práce pomalejší a namáhavá.

Pro kvalitu okrouhlé malířské štětky platí stejná pravidla jako pro štětec. Práce s ní však vyžaduje dostatek dovednosti a hodí se spíše pro řidší nátěrové hmoty aplikovány na velké plochy. Pokud stojíte před prvním malováním, pro její použití vám budou chybět zkušenosti.

Tahy směřujte k oknům
Vždy začínejte stropem. Myslete na to, že denní světlo dopadající do místnosti odhalí tahy štětcem a válečkem, takže je třeba je natočit tak, aby směřovaly kolmo ke zdroji světla. Pokračujte stěnami, kde začnete největšími plochami a skončíte při těch nejmenších.

Detaily, jakými jsou výklenky, niky, špalety a kouty malujte systémem mokré do mokrého, obzvláště pokud pracujete s barevnými odstíny.

Zatímco chytíte štětec …
Mastnotu v kuchyni, za sedačkami, postelemi, jakož i povlak cigaretového kouře je nutné před malbou neutralizovat saponátem, pracím práškem s vysokým obsahem enzymů nebo slabým roztokem louhu, které zvýší jejich přilnavost. Výhodné je použít při aplikaci postřikovač. Pokud je znečištění intenzivně, opakovaný nástřik problém vyřeší.

Staré tapety lze po jemném odmaštění přetírat interiérovou barvou i bez jejich strhávání, spoje na místech, kde se překrývají, se však zvýrazní. Pokud tvoří tapety kvalitní jednolitý povrch a počítáte s opakovanou šetrnou malbou v budoucnosti, aplikujte na ně strukturovaným válečkem plastický podklad nebo sáhněte po barvě se strukturovaným plnivem. Jemná struktura povrchu ukryje původní povrch i před pozorným okem.

Stejným způsobem dokážete zamaskovat rozdílnou strukturu povrchu stěn po zasekání nové elektroinstalace, topení, vodovodních rozvodů či nepříliš povedené výměny oken za nové. Strukturovaný podklad vás vyjde levněji než vyrovnávací stěrka a dokážete si ho nanést i bez mistrů.