NFT: Zkratka, která může změnit svět

0
266

NFT jsou nezaměnitelné tokeny, verze aktiv, se kterými se dá obchodovat na blockchaine. Blockchain je technologie digitálních účtů, která stojí za kryptoměna jako Bitcoin a ethereum. Zatímco jeden Bitcoin je přímo zaměnitelný s jiným, což znamená, že jsou zaměnitelné, NFT jsou opakem, protože podkladová aktiva jsou určitým způsobem jedinečné a nelze je vyměnit za podobné.
Zaměnitelnost je schopnost záměny aktiva s jinými jednotlivými aktivy stejného druhu, znamená to stejnou hodnotu mezi aktivy. Pokud vlastníte zaměnitelné aktivum, můžete jej snadno vyměnit za jiný podobný druh. Zaměnitelné aktiva zjednodušují procesy výměny a obchodování a nejlepším příkladem takových aktiv jsou … (uhodli jste) peníze.

Non-fungible tokens. Mnohým se dostali do povědomí teprve nedávno, až poté, co se přes aukční síň Christie ‚s v březnu podařilo prodat digitální dílo umělce Beeple s názvem „Everydays“ za neskutečných 68 milionů dolarů. NFT se používají i na obchodování s jinými sběratelskými předměty, jako jsou baseballové karty, a počítačové herní předměty, jako jsou meče a kůže avatarů. NFT jsou jedinečné, ale neomezené a nezaměnitelné (žádné dvě umělecká díla nejsou stejné). Ačkoliv NFT mohou ocenit hodnotu (stejně jako nemovitosti), nemohou být zaměněny za jiné NFT. Například jedno euro je snadno zaměnitelné za dvě 50 centů, nebo deset desaťcentoviek, ale v současnosti nelze rozdělit jeden NFT (ačkoli to může v budoucnu umožnit blockchainová technologie). Zaměnitelnost a dělitelnost jsou ve skutečnosti součástí pěti požadavků na to, aby mohla měna existovat v regulovaném hospodářství.

Vzrušení kolem NFT živí podobný příběh, jako ten, který stojí za nedávnými cenovými skoky v případě GameStop a dogecoin. Čili jde o spekulativní bubliny vyvolané stimulačními penězi vyplácenými v USA, nudou během lockdownu a nízkými úrokovými sazbami. Dokonce i Vignesh Sundaresan, podnikatel, který si koupil za rekordní sumu umělecké dílo od Beeple, považuje investování do NFT za „obrovské riziko“ a „ještě bláznivější než investování do kryptoměna“.

NFT: Zkratka, která může změnit svět

Historie nám však stejně mluví i to, abychom byli opatrní při odmítání NFT jako pomíjivé módy, protože důležitost technologických inovací se často vykrystalizuje, když horečka opadne. Mnoho komentátorů odmítlo příliv technologických společností v době internetové bubliny na konci 90. let a stejně i první vlna masového nadšení pro kryptoměna v roce 2017, což se ale ukázalo jako zcela nesprávné, když se znovu objevily Amazon a Bitcoin.

Samotné NFT jsou skutečně nízko oproti svým maximům, se 70% poklesem průměrné ceny od února. Možná to je jen krok k prasknutí bubliny, když už původní humbuk začal utichne. Tento jev ilustruje Gärtner cyklus rozruchu, který je typický pro nové technologie. S NFT pravděpodobně dostáváme z „vrcholu nafouknutých očekávání“ na cestě za „úrovní produktivity“, kterou Amazon dosáhl už dávno.

NFT: Zkratka, která může změnit svět

Cyklus vlastně vykresluje to, co zmínil rakouský ekonom Joseph Schumpeter, proč funguje kapitalismus. Schumpeter považoval kapitalismus za nelítostnou změnu starého na nové, protože nejnovější a nejinovativnější firmy nahrazují ty, které zde byly dříve. Nazval to „tvůrčí destrukcí“. Z tohoto hlediska jsou NFT nováčky, kteří zpochybňují, jak vnímáme a registrujeme vlastnictví aktiv. A napětí mezi inovacemi a zavedenými funkcemi také přispívá k skepticismu, který vždy obklopuje tyto nové technologie.

NFT vytvářejí příležitosti pro nové obchodní modely, které dříve neexistovaly. Umělci mohou k NFT připojit ustanovení, která zajistí, že získají část výnosů pokaždé, když se znovu prodají, což znamená, že mají užitek z toho, když se hodnota jejich práce zvýší. Je pravda, že fotbalové týmy už jistý čas používají podobné smluvní doložky při prodeji hráčů, ale NFT odstraňují potřebu sledovat vývoj majetku a vymáhat taková práva při každém prodeji.

Nové umělecké platformy, jako například Niio Art, jsou schopny skutečně jednoduchým způsobem prokázat, že vlastní digitální díla. Když si zákazníci půjčí nebo koupí umění z platformy, mohou ho zobrazit na obrazovce s vědomím, že se nejedná o problém s autorskými právy nebo originalitou, protože NFT a blockchain zajišťují autentičnost vlastnictví.

NFT dávají hudebníkům potenciál poskytovat svým fanouškům vylepšené média a speciální výhody. Při sportovních sběratelských kouscích se 50 až 80% položek považuje za falešné. NFT s jasnou historií transakcí až k tvůrci by mohlo tento problém s paděláním překonat.