Spánek versus světlo: Modré záření nemusí být jediné, které narušuje spánek

0
190

Několik vědecké studie už déle naznačují, že vystavování se modrému světlu, tedy takovému, které vyzařuje z obrazovek mobilů, tabletů či počítačů, má škodlivé účinky na náš spánek.

Právě modré světlo má totiž obzvlášť silně potlačovat tvorbu melatoninu. Tento hormon se vylučuje během tmy a jeho nedostatek nás připravuje o kvalitu spánku.

V prosinci 2018 však skupina výzkumníků z univerzity v Manchesteru publikovala práci, ve které toto tvrzení zpochybnila. Po tom, jak v experimentu vystavili myši různým druhům světel, které měly odlišný odstín, ale stejný jas, a zaznamenali jejich následnou aktivitu, dospěli k závěru, že žluté světlo pravděpodobně narušuje spánek více než to modré.

Světlo s teplými tóny podle jejich hypotézy přesvědčuje organismus, že je den, zatímco studené tóny světla napodobují soumrak. Vedoucí výzkumu Tim Brown pro BBC uvádí, že zjištění se shodují s tím, co se děje v přírodním světě.

„Během dne je světlo, které se k nám dostane, poměrně bílé nebo žluté a má silný vliv na vnitřní hodiny. Kolem soumraku, jakmile zapadne slunce, světlo Modrava, „upřesňuje.

Studie mnoha překvapila, ale její výsledky nebyly bezprecedentní.

Jiná skupina vědců například tvrdila, že zatímco elektronická zařízení dokáží lidi udržet v bdělosti pro svou jasnou záři a schopnost „požírat čas“, modré světlo není nutně problémem.