Může nás zachránit háčkování a vyšívání? Ruční práce jsou na vzestupu

0
224

Zoe Gilbertson je módní designérka a umělkyně, která vytváří tapisérie a moderní výšivky. Na svém účtu na Instagram před časem zveřejnila i projekt s názvem Quarantine.

Během každého dne lockdownu vyšila na napnutou látku křížkovým stehem jeden drobný čtverec. Spolu 72 čtverců seřazených vedle sebe je svědectvím první vlny koronavirus ve Velké Británii.

Není sama. Ručním pracím se věnuje stále více známých osobností. Příkladem je zpěvačka Lorde a v našem prostředí například influencerka a herečka Kristína Tormová.

Rok 2020 tvoření přál

„Je třeba říci, že to ťukání jehlic na pletení je magický zvuk, a také, že to, když vám něco tak jednoduše, barevně a stále dokonalejší roste pod rukama, je zenbudhistická činnost,“ napsala tento týden na svém Instagram Tormová.

Mohou ruční práce opravdu pomáhat překlenout náročné období?

Pletení, ale například i malování a oživování dávno odložených koníčků a učení se nových řemeslných dovedností bylo v roce 2020 zejména v důsledku Lockdown v téměř všech zemích světa výrazně na vzestupu.

Důkazem jsou statistiky sociální sítě Pinterest, která pravidelně zobrazuje, jaké inspirace lidé vyhledávají.

Z uvedených statistik vyplývá, že meziročně stoupl zájem o pletení až o 155 procent, lidí fascinovala i domácí výroba mýdla, malba s pomocí paletového nože či leptání do skla a celkově se lidé více soustředili na to, jak začít s nějakou novou zálibou.

Potřeba ručních prací v krizových etapách přitom není ničím novým.