Biblický kámen i oblíbenec samotného císaře

0
38

Jaspis patří mezi neprůhledné odrůdy chalcedonu. V závislosti na chemickém složení může nabývat hned několika barevných podob. Objevuje se v červené, zelené, žluté, modré, fialové, ale i hnědé variantě. Za konkrétní odstín je zodpovědná příměs železa, manganu či chloritu.

Jaspis uznávají v první řadě přívrženci esoteriky. Považuje se za ochranný kámen. Od konkrétní barvy se nicméně odvozují další specifické vlastnosti tohoto minerálu.

Právě pro nesmírně pestrou barevnost si tento nerost oblíbili také šperkaři. Znám je již dlouho, v dobách minulých se používal nejen na výrobu šperků, ale například i pro vytvoření pečetítek. Krása jaspisu dokonce uhranula českého krále (a římského císaře) Rudolfa II.

Půvab kamene opěvuje i samotná Bible. Je v ní uvedeno, že jaspis je nejvzácnější drahokam, který září jako křišťál. To by ovšem napovídalo, že výraz „jaspis“ se používal pro diamant. Ať již Písmo svaté míní nám známý jaspis či nikoli, svým půvabem se jaspisy bezesporu diamantům vyrovnají. Uhranuly i vás?