Mezi metropolí V4 vzrostla od roku 2010 ekonomika nejvíce ve Varšavě

0
232

Mezi metropolí zemí Visegrádské čtyřky (na úrovni NUTS 2) dosahuje nejvyšší hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele úroveň Praha s hodnotou 205% z průměru Evropské unie. Následuje Jihomoravský kraj s úrovní 162%, na kterou se v roce 2019 dotahoval region Varšava se 160%. Samotná Varšava bez okolního regionu dosáhla dokonce úrovně 210% a od roku 2010 (s hodnotou 189%) vykázala nejvýraznější posun, uvedla analytička WOOD & Company Eva Sadovská.

„Právě HDP přepočtený na obyvatele je jedním z univerzálních ukazatelů, které hovoří o životní úrovni regionu,“ upozornila Sadovská.

Nadprůměrná životní úroveň je v hlavních městech a jejich okolí ovlivněna i nízkou mírou nezaměstnanosti. „Jak se ukazuje, sledované metropole nezaznamenali významné propady počtu zaměstnaných ani během pandemie. Nejméně výraznou změnu dosáhl region Varšava, u něhož se míra nezaměstnanosti zvýšila z 2,1% v roce 2019 na 2,5% v roce 2020. V případě Budapešti se zvýšila nezaměstnanost z 2,5% na 3,3%, v Bratislavském kraji z 2,4% na 3,4% av Praze z 1,3% na 2,3%, „přiblížila Sadovská.

Hlavní města se oproti ostatním regionům vyznačují i ​​vyšší kupní silou obyvatelstva. Při porovnávání metropolí mají podle analytičky velmi dobrou vypovídací hodnotu i ukazatele jako koncentrace a vývoj nákupních center, administrativních budov, logistických center, průmyslových parků a rezidenčních komplexů.

„Podle exkluzivních údajů společnosti Cushman & Wakefield se plocha administrativních budov nejvíce rozšířila ve Varšavě, a to až o 74% na aktuálních 6,04 milionu čtverečních metrů (m2),“ upřesnila Sadovská. Oproti roku 2010 se o více než 40% zvětšila také plocha bizniscentier v Bratislavě a Praze na současných 1,95 milionu m2 a 3,69 milionu m2. Budapešť zaznamenala za posledních deset let nárůst výměry office budov o 28% na aktuálních 3,94 milionu m2. Varšava se tak stává top lokalitou pro realitních investorů.

Optimistický pohled investorů na Varšavu potvrzuje podle analytičky i průzkum „Investor Intentions Survey 2021“, který na přelomu let 2020 a 2021 realizovala společnost CBRE. Ten byl zaměřen na preference investorů ze zemí EMEA (Europe, the Middle East, and Africa) investujících na realitních trzích. Podle tohoto průzkumu je mezi investory z regionu CEE (střední a východní Evropa) nejpreferovanějším městem pro investice Varšava.

Hlavní město Polska ale obstálo iv rámci regionu EMEA, jelikož investoři mu přiřadili devátou příčku. Mezi metropolí zemí Visegrádské čtyřky (V4) tak právě Varšava dosáhla u investorů zaměřených na investice do realit nejvyšší hodnocení. Podle výsledků průzkumu CBRE největší zájem evropských investorů (až 35%) směřuje i nadále ke kancelářským nemovitostem.