Proč je v těle důležitý kolagen?

0
34

Kdo z nás nestál u zrcadla a bedlivě si neprohlížel svoji tvář, vlasy, kůži na celém těle. Málokdo si řekne, že je naprosto spokojen s tím, co vidí. Ale jak říká přísloví, krása vychází zevnitř našeho těla. Pokud tedy chceme zlepšit naše vlasy, pleť a kůži, je dobré se věnovat nejen tomu, co používáme zvenku, ale i tomu, co našemu tělu dodáváme vnitřně.

Jedním ze základních prvků, který pomáhá udržovat pevnou pleť bez hlubokých vrásek, zdravé a pevné vlasy bez rozštěpených konečků a pevné nehty, je kolagen. Jde o tělu vlastní bílkovinu, kterou si umí do určitého věku vyrábět samo, ale postupem času se tato vlastnost vytrácí. Dochází k tomu přibližně v 35. roce života. Tedy v době, kdy jsme na vrcholu sil, podáváme maximální výkony doma, v práci i při sportu. Naše tělo ale přitom začíná stárnout, i když si to odmítáme připustit. Vliv má kolagen na klouby, vlasy i pleť a časem tak můžeme pozorovat první vrásky nebo bolest při pohybu. Doporučuje se navýšit příjem kolagenu už mezi 40. a 50. rokem, kdy už výrazně klesá jeho tvorba v našem těle. Zvláště důležitý je pro aktivní sportovce, protože jsou jejich svaly a klouby více zatěžovány.

Když chceme své tělo podpořit, je ideální mu dodat kolagen, který proti projevům stárnutí bojuje. Přirozenou tvorbu zlepšuje dostatek vitamínu C, ale ani to nemusí stačit. Naše babičky by nám doporučily tučné kůže, prorostlé maso, aspiky, zvířecí chrupavky, nebo třeba želatinové bonbony. I ze stravy ale nemusí přísun kolagenu stačit k pokrytí potřeb našeho těla. Naštěstí doba pokročila a s ní i možnosti, které se nám nabízí. Můžeme jej používat vnitřně ve formě doplňků, které přeci jen více odpovídají zdravému životnímu stylu. Rozpustný kolagen je možné je kombinovat například s oblíbeným smoothie nebo kaší, protože je bez chuti a vůně.

Kolagen má vliv nejen na naši pleť, ale je i důležitým prvkem pro naše klouby. Napomáhá jejich regeneraci, vyživuje kloubní chrupavky a také pomáhá udržovat pohyblivost i svaly.