V nejbližším období se tempo růstu zahraničního obchodu zpomalí

0
229

Export i import Slovenska byl v červnu o pětinu vyšší než před pandemií, přičemž země dosáhla opět přebytek na úrovni skoro 300 milionů eur. Informoval o tom Statistický úřad (SÚ) SR v pondělí. Analytička 365.bank Jana Glasová očekává, že i další měsíce si ještě obchodní bilance udrží kladné saldo díky zahraniční poptávce, bazický efekt v letních měsících však již začíná doznívat a tempa meziročního růstu exportu i importu budou podle ní pomaleji. Podle analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňák už další rozšiřování přebytku nejdříve nebude pokračovat ani v následujících měsících. Očekává, že se během léta přebytky budou dále mírně zužovat.

„Kromě toho vývoj našeho zahraničního obchodu bude v příštích měsících záviset i na tom, jaký dosah bude mít 3. vlna pandemie na naši ekonomiku a jak se na naší ekonomice podepíše současná materiálová krize,“ poznamenala Glasová.

Také pro materiálovou krizi visí podle ní otazník nad vývojem automobilek, které jsou největším tahounem slovenského exportu. V tomto segmentu se totiž projevuje nedostatek čipů, který způsobuje odstávky výroby. „Dalším velkým problémem pro průmysl je nedostatek plastového granulátu, který se využívá ve většině odvětví včetně automobilek. Trh hlásí i problémy s nedostatkem plechů, kovů, dřeva, skla a také stavebních materiálů,“ poznamenala analytička.

Koršňák předpokládá, že po odeznění bazického efektu – rekordně silné přebytky jako korekce pandemické jara v létě a na podzim minulého roku – budou přebytky zahraničního obchodu mírně zužovat. „Předpokládáme však, že by přece jen měli zůstávat nad úrovní 2019. Přispět by k tomu měl navzdory polovodičové krizi i klíčový automobilový průmysl,“ konstatoval analytik. Pomoci by měl i pomalu se zotavující domácí poptávka. Naopak nominální dovozy budou podle jeho slov tlačit vzhůru zejména rostoucí ceny komodit.