V Británii začali vyšetřovat renovaci bytu premiéra Johnsona

0
104

Boris Johnson popírá, že by renovací bytu na Downing Street porušil pravidla.
Britský premiér Boris Johnson ve středu opět popřel, že by v souvislosti s renovací svého bytu na londýnské ulici Downing Street porušil pravidla.

Jeho vyjádření přišlo jen několik minut poté, co britská volební komise oznámila, že ve věci zahájila oficiální vyšetřování. Informovala o tom agentura AFP.

„Plně jsem vyhověl kodexu chování a ministerskému kodexu,“ uvedl Johnson v parlamentu v reakci na tlak opozice, která chce vědět, kdo za renovace zaplatil.

Bývalý Johnsonův poradce Dominic Cummings v pátek premiéra v článku na svém blogu obvinil z „neetického, nerozumného a potenciálně nezákonného“ plánu, na jehož základě měly práce na bytě na Downing Street tajně financovat dárci Konzervativní strany.

Johnsonovi poradci trvají na tom, že náklady na renovaci nad rámec ročního vládního příspěvku si premiér hradil z vlastních zdrojů a že nebyly použity žádné prostředky Konzervativní strany.

Dosud však neodhalilo, zda Johnsonovi finanční prostředky ze začátku poskytl dárce Konzervativní strany.

V médiích se totiž objevily zprávy, že Johnson dostal finanční dar ve výši 58.000 liber (66.700 eur), který však následně nenahlásil volební komisi, jak to vyžaduje zákon.

Volební komise v sobotu uvedla, že stále čeká na odpovědi Konzervativní strany v souvislosti s tím, zda se na část sumy nevztahuje zákon o finančních darech pro politické strany.

Ve středu nakonec uvedla, že existuje důvodné podezření, že mohlo dojít k porušení zákona, a zahájila vyšetřování.